sobota, 18 maja 2024

Warto przeczytać

Gdzie najlepiej szukać pracy w powiecie grajewskim?

Praca w województwie podlaskim obecnie dostępna jest przede wszystkim w branżach transportowej, budowlanej i w służbie zdrowia, niemniej uważniejsze przyjrzenie się sytuacji lokalnej pozwala na znalezienie innych obszarów, w których pojawiają się spore możliwości zawodowe. Nowe oferty pracy coraz częściej związane są z rozwojem gospodarczym regionu w branży IT czy transporcie i gospodarce magazynowej. Jak wygląda obecnie rynek pracy na Podlasiu? Sprawdź także, gdzie dostępna jest praca dla uchodźców.

Jakie zarobki może przynieść praca w województwie podlaskim?


Zarobki na Podlasiu stopniowo rosną, niemniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nadal pozostaje poniżej średniej dla całego kraju. W grudniu 2023 roku praca Grajewo , czy chociażby praca Szczuczyn w sektorze przedsiębiorstw dawała przeciętnie 6891 złotych brutto - podczas gdy średnia płaca dla Polski była na poziomie 8033 złotych brutto.

Jak sytuacja wyglądała w zależności od sektora działalności firmy? Największe zarobki przynosi nieodmiennie informacja i komunikacja (przeciętnie 9469 złotych brutto), a najniższe zakwaterowanie i gastronomia (4914 złotych brutto) oraz administrowanie i działalność wspierająca (4948 złotych brutto). Dobrze zarobić można także w sektorach takich jak budownictwo (7152 złotych brutto) i przemysł (7121 złotych brutto), w tym w przetwórstwie przemysłowym (7042 złotych brutto).

Co ważne, bezrobocie w województwie podlaskim z końcem lutego 2024 roku oszacowano na 7,3% (w styczniu było to 7,4%). Jest to lepszy wynik niż jeszcze miesiąc wcześniej, jednak poziom bezrobocia w regionie znacznie przekracza średnią krajową - 5,4%. Z tego powodu warto aktywnie poszukiwać zatrudnienia, przeglądając oferty pracy publikowane przez portal Praca.pl, korzystając ze wsparcia lokalnego urzędu pracy i stale poszerzając własne kompetencje zawodowe.

Praca w powiecie grajewskim - w jakich zawodach najłatwiej o pracę?


Kandydaci nie spełniają wymagań pracodawców lub kandydatom nie odpowiadają warunki pracy - to dwa główne powody, dla których w kilku zawodach praca w Szczuczynie i okolicach jest szczególnie łatwo dostępna, a stanowiska długo czekają na obsadzenie kandydatów. W 2024 w regionie w deficycie są:

  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
  • kierowcy autobusów;
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
  • lekarze;
  • pielęgniarki i położne;
  • przetwórcy mięsa i ryb;
  • spawacze;
  • ślusarze.


Zgodnie z przewidywaniami Barometru Zawodów na 2024 rok praca w Grajewie będzie czekała również na pracowników służb mundurowych. Zwiększone zapotrzebowanie w tym zawodzie ma wynikać z otwarcia nowej jednostki wojskowej w powiecie, a co za tym idzie – naboru pracowników.

Nieco większe możliwości będą miały osoby szukające zatrudnienia poza powiatem. Praca dla Ukraińców i innych chętnych w województwie podlaskim czekać ma między innymi na stanowiskach takich jak monter instalacji budowlanych czy operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych. Kandydaci posiadający odpowiednie kwalifikacje mogą też aplikować na takie stanowiska jak nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz psycholog i psychoterapeuta.

Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?


Praca w powiecie grajewskim najczęściej jest dostępna w zawodach medycznych, a także dla kierowców i wspomnianych pracowników służb mundurowych. Jeśli od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem zatrudnienia w regionie, może to wynikać z nadwyżki poszukujących pracy w wybranym przez zawodzie.

Prognozy na 2024 rok wskazują, że w niektórych profesjach brak ofert spowodowany jest nadwyżkami edukacyjnymi z poprzednich lat. W efekcie wszystkie dostępne stanowiska zostały już obsadzone, a nowe wakaty nie powstają.

 Trudniej dostępna praca Grajewo, czy praca Szczuczyn ma dotyczyć takich zawodów jak:

  • ekonomiści;
  • krawcy i pracownicy produkcji odzieży;
  • mechanicy pojazdów samochodowych;
  • rolnicy i hodowcy;
  • szefowie kuchni;
  • technicy informatycy;
  • technicy mechanicy.


Warto zwrócić również uwagę na zawody w tzw. równowadze popytu i podaży pracy. W całym województwie do takich zawodów mają należeć między innymi administratorzy stron internetowych, architekci i urbaniści, betoniarze i zbrojarze, ceramicy przemysłowi, cukiernicy, dentyści, fryzjerzy, graficy komputerowi, instruktorzy nauki jazdy, personel sprzątający, pomoce kuchenne, pracownicy administracyjni i biurowi czy recepcjoniści i rejestratorzy. Osoby wykonujące te profesje mogą znaleźć oferty, muszą się jednak liczyć z dość dużą konkurencją w czasie rekrutacji. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.